Wniosek o instalację w Drzecinie systemu autodyscyplinującego kierowców
Szanowni Państwo,
Na drodze krajowej numer 31 w miejscowości Drzecin (69-100) została w ostatnim czasie zamontowana sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych. Sygnalizacja ta ułatwia co prawda przejście dzieciom podążającym do szkoły przez przejście dla pieszych, niemniej jednak w żaden sposób nie spowodowała ona wymuszenia na kierowcach przestrzegania przepisów tj. stosowania się do panującego na terenie w/w miejscowości ograniczenia prędkości do 40 km/h.
Tak jak było to już opisane we wniosku o zamontowanie sygnalizacji świetlnej z racji tego, że miejscowość jest położona „na górce”, przebieg drogi krajowej charakteryzuje się znacznym spadkiem i powoduje to rozpędzanie się kierowców do znacznych prędkości. Panujące w Drzecinie ograniczenie prędkości do 40 km/h nie jest w ogóle przestrzegane przez kierowców, a przekroczenia przez nich dopuszczalnej prędkości jest naprawdę nagminne, znaczące i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Na krótkim odcinku drogi krajowej w samej miejscowości Drzecin znajduje się kilka dróg dolotowych gminnych (konkretnie 6 dróg i ulic na odcinku 150 metrów) których kierowcy w związku z natężeniem ruchu i nadmierną prędkością pojazdów poruszających się drogą krajową mają poważne trudności z włączeniem się do ruchu. Na jednej z dróg znajduje się lustro, które wcale nie zapobiega zagrożeniu gdyż zakręt zza którego wyjeżdżają pojazdy z nadmierną prędkością jest oddalony o 80 metrów i dodatkowo zasłania go poniemiecki dom posadowiony nie tylko w pasie drogowym, ale wręcz na samej jezdni.
Cieszymy się, że tak jak to Państwo przekazaliście w rozmowie telefonicznej, nasza lokalizacja jest wybrana jako priorytetowa w odniesieniu do lokalizacji tutaj fotoradaru przez ITD i dziękujemy, że będziecie Państwo usilnie wspierali nasze dążenia w tym celu. Jednakże pragniemy zauważyć, że tak jak wynika to i z Państwa obliczeń i licznych deklaracji władza samorządowych i wojewódzkich droga krajowa 31 przebiegająca przez naszą wieś charakteryzuje się największym natężeniem ruchu w regionie (kierunek Szczecin – granica państwowa w Słubicach). W związku z tym przy uwzględnieniu powyższych argumentów wnioskujemy o wyposażenie zamontowanej sygnalizacji świetlnej w tzw. system autodyscyplinujący kierowców do przestrzegania dozwolonej prędkości. Doposażenie sygnalizacji świetlnej we wnioskowany system zapewni nie tylko przestrzeganie prawa, ale umożliwi innym użytkownikom drogi bezpieczne włączanie się do ruchu oraz zminimalizuje niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia mieszkańców. Doposażenie jest technicznie nieskomplikowane, ani nie jest związane z nadmiernymi kosztami (potwierdzenie przed podmiot realizujący budowę sygnalizacji świetlnej).
Z rozmowy telefonicznej z Państwem wiemy, że w celu zapewnienia płynności ruchu staracie się Państwo nie montować takich systemów na drogach krajowych. Nie mniej jednak nie może być tak, że ta płynność jest zapewniona na koszt łamania przepisów (nadmierna prędkość) oraz drastyczny wzrost ryzyka dla zdrowia i życia mieszkańców. Na przykład na drodze krajowej 22 w miejscowości Strączno przed Wałczem (województwo zachodniopomorskie) znajduje się sygnalizacja świetlna wyposażona w system o który wnioskujemy. Mimo że jest to miejscowość znacznie mniejsza od Drzecina. W kolejnej miejscowości, w na tej samej drodze – w Rusinowie- również znajduje się taka instalacja, o której my marzymy. Zastanawiamy się zatem, czy nasze życie i bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i życie naszych mieszkańców, mieszkańców DRZECINA, jest mniej warte od życia i bezpieczeństwa mieszkańców Strączna i Rusinowa w województwie zachodniopomorskim? Wszak to ten sam kraj, te same przepisy, te same prawa i obowiązki obywateli!
W związku z tym albo nie powinno się montować w ogóle takich systemów na drogach krajowych, albo montować je w miejscach, które są do tego wskazane, a takim miejscem jest Drzecin. Wynika to też z konstytucyjnego prawa obywateli do równości wobec prawa i jego interpretacji.
Dodatkowo prosimy o zabezpieczenie ciągu pieszego prowadzącego do w/w przejścia dla pieszych w barierki zabezpieczające pieszego (patrz zdjęcia) przed zahaczeniem przez przejeżdżające pojazdy i wciągnięciem go pod koła pojazdu (szczególnie chodzi o transport ciężki).
Na drodze krajowej w miejscowości Drzecin przed przedmiotową sygnalizacją świetlną na przejściu dla pieszych znajdowały się naklejone na powierzchnię asfaltu znaki ostrzegawcze „uwaga piesi”. Natężenie ruchu jest tak duże, że nie pozostał po nich żaden ślad. Zatem prosimy o ich odnowienie.
Z prośbą o wsparcie przedmiotowego wniosku poprosiliśmy naszego Senatora RP Pana Władysława Komarnickiego, który zapewnił, że popiera nasze starania i zrobi wszystko aby nam pomóc. Sytuację przedstawioną w naszym piśmie mogą z pewnością potwierdzić instytucje i osoby wymienione w załączniku, a do których przedmiotowe pismo zostało skierowane „do wiadomości”.
Licząc na Państwa pozytywną reakcję pozdrawiamy i przesyłamy wyrazy głębokiego szacunku,
w imieniu mieszkańców Drzecina,
Piotr Przysiwek
załączniki:
- zdjęcia ciągu pieszego co do którego wnioskuje się o zamontowanie barierek zabezpieczających przedstawiające samochód ciężarowy przemieszczający się wzdłuż niezabezpieczonego chodnika z prędkością 80km/h (jadąc pod górkę!!!!)(w tym miejscu obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h)
- kopia Państwa pisma
do wiadomości:
- Burmistrz Słubic Pani Marzena Słodownik
- Snator RP Pan Władysław Komarnicki
- Komendant KWP w Gorzowie Wielkopolskim
- Komendant KPP w Słubicach
- Dyrektor GDDKiA (osobiście)
Piotr Przysiwek
Pełnomocnik Stowarzyszenia Nasz Drzecin. Zaangażowany społecznik i działacz na rzecz rozwoju Drzecina. Aktywnie działa w swojej miejscowości i regionie, inicjując i wspierając liczne inicjatywy mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców wsi.