Stowarzyszenie Nasz Drzecin

Ochrona środowiska naturalnego w Drzecinie

W związku z tym, że po wczorajszym spotkaniu z Panią Burmistrz grupa mieszkańców poprosiła o wytłumaczenie w miarę prosty sposób na czym polega prawna ochrona środowiska naturalnego w Drzecinie i pobliskich wsiach niniejszym to czynimy.
 
Ustawa o ochronie przyrody wyróżnia następujące formy ochrony przyrody w Polsce:
  1. parki narodowe,
  2. rezerwaty przyrody,
  3. parki krajobrazowe,
  4. obszary chronionego krajobrazu,
  5. obszary Natura 2000,
  6. pomniki przyrody,
  7. stanowiska dokumentacyjne,
  8. użytki ekologiczne.
Na obszarze Drzecina, Lisowa, Starych Biskupic obowiązuje od 2017 roku obszar chronionego krajobrazu który wyklucza destrukcyjne oddziaływanie na środowisko naturalne przez człowieka.
 
Oto akt prawny ustanawiający Obszar Chronionego Krajobrazu:
UCHWAŁA NR XXXI/470/17 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO z dnia 24 maja 2017 r. w sprawie obszaru chronionego krajobrazu o nazwie „Słubicka Dolina Odry” 
Na podstawie art. 18 pkt 20 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 486 z późn. zm.) oraz art. 23 ust. 2 i art. 24 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2016 r. poz. 2134 z późn. zm.), w związku z art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu (Dz. U. z 2015 r. poz. 774), po uzgodnieniu z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, Radą Gminy Górzyca, Radą Miejską w Cybince oraz Radą Miejską w Słubicach, uchwala się, co następuje:
§1.1.Wyznacza się obszar chronionego krajobrazu onazwie „Słubicka Dolina Odry”, zwany dalej „Obszarem”, o całkowitej powierzchni 13 959,45 ha, położony na terenie gminy Cybinka, gminy Górzyca oraz gminy Słubice w powiecie słubickim w województwie lubuskim
(…)
 
A oto zakaz, który jest zakazem bezwględnym w tej uchwale (są tam też inne, które można obejść) ten jest niewzruszalny:
§ 3. 1. Na terenie Obszaru zakazuje się:
1) zabijania dziko występujących zwierząt, niszczenia ich nor, legowisk, innych schronień i miejsc rozrodu oraz tarlisk, złożonej ikry, z wyjątkiem amatorskiego połowu ryb oraz wykonywania czynności związanych z racjonalną gospodarką rolną, leśną, rybacką i łowiecką;
 
Jako, że pobliskie łąki są miejscem występowania zwierząt dzikich a teren na którym występują jest miejscem ich rozrodu i schronienia to wszelkie zniszczenie zadrzewień, rowów z wodą, trzcinowisk nie związane z działalnością rolną, leśną, rybacką i łowiecką jest zabronione.
 
Żadna pozytywna decyzja środowiskowa obojętnie jakiego podmiotu nie jest w stanie wzruszyć tego zakazu.
 
I jeszcze jedno zdanie w kwestii inwestycji: te na który zostały wydane warunki zabudowy (fotowoltaika) i na podstawie których inwestorzy uzyskali pozwolenia na budowę, a których realizacja jest zaawansowana powstaną, ponieważ zgodnie z KPA nie stwierdza się nieważności decyzji administracyjnej, choćby została wydana z naruszeniem prawa, jeżeli pociągałoby to za sobą poważne skutki ekonomiczne. Co do planowanych dalszych inwestycji to pozostaje to w gestii zainteresowanych oraz magistratu.
 
I to już koniec tej prawnej sagi.